• Let’s bake cupcakes – pieczenie babeczek w Laboratorium Przyszłości
          • Let’s bake cupcakes – pieczenie babeczek w Laboratorium Przyszłości

          •    29.05.2024 r. kl. VII a rozwijała swoje umiejętności kulinarne oraz językowe. Podczas lekcji języka angielskiego upiekli babeczki oraz przygotowali orzeźwiającą lemoniadę. Nazywali składniki oraz omawiali etapy przygotowania używając języka angielskiego. Czas pieczenia został wykorzystany na omówienie planów uczniów na zbliżającą sią majówkę.

               Takie zajęcia były nie tylko smaczne, ale też obfitujące w dużą ilość praktycznego zastosowania języka obcego.

            Barbara Dudzicz

        • „Moje zdrowie, moje prawo” – tydzień zdrowia w świetlicy szkolnej.
          • „Moje zdrowie, moje prawo” – tydzień zdrowia w świetlicy szkolnej.

          •    W 1948 roku kraje z całego świata połączyły siły i założyły World Health Organization – Światową Organizację Zdrowia, której zadaniem jest promowanie zdrowia oraz zapewnienie światu bezpieczeństwo i pomoc potrzebującym. Z tego względu do działań promujących zdrowie dołączyły grupy świetlicowe i gościnnie klasa
            IV c. Każdy dzień, to nowa przygoda ze zdrowiem.

            Dzień pod hasłem: Dbać o zdrowie ważna sprawa, więc korzystaj z tego prawa!
                Pierwszego dnia dzieci obejrzały prezentację multimedialną oraz rozmawiały o tym jak ważne jest zdrowie. Przeprowadzony został konkurs na temat „Żyję zdrowo” oraz powstał wiosenny ogród na parapecie – hodowla rzeżuchy.

            Dzień pod hasłem: Zdrowe zęby , czyste ręce – ty nie lenisz się w łazience.
                Drugiego dnia odbyło się spotkanie pielęgniarką szkolną, na którym poruszony został temat higieny osobistej
            i dbania o piękny uśmiech. Dzieci obejrzały film edukacyjny , rozwiązywały krzyżówki, rebusy, sudoku, wykreślanki, plątaninki w zeszycie ćwiczeń z programu PCK „Dziel się uśmiechem” . Na podsumowanie dnia wykonały pracę plastyczną do tematu.

            Dzień pod hasłem: Każdy Ci powie, że jedząc warzywa i owoce dbasz o swoje zdrowie.
                Nadszedł dzień zdrowego żywienia, dzień kulinarnych szaleństw. Tego dnia wyobraźnia górą - powstały zdrowe , kolorowe i wesołe kanapki – „Kanapkowe zwierzaki”, które wszystkim smakowały :) Po ciężkiej, aczkolwiek przyjemnej pracy dzieci obejrzały film edukacyjny. Przeprowadzone zostały pogadanki o korzyściach płynących ze spożywania owoców i warzyw oraz pokaz prezentacji multimedialnej. Wykonany plakat do tematu oraz prace plastyczne na papierowych talerzykach promujące zdrowe odżywianie, przyozdobiły szkolne świetlice.

            Dzień pod hasłem: Powietrze, to najlepszy antybiotyk, leczący jest już jego dotyk. Do tego dodaj jeszcze ruch, a będzie z Ciebie zdrowy zuch.
                „Każdy ci powie, że ruch to zdrowie” więc w tym dniu kształtowaliśmy sprawność, szybkość, zwinność, skoczność i siłę na sprawnościowym torze przeszkód. Spędziliśmy również miło czas na świeżym powietrzu podczas wspólnych zabaw na naszym szkolnym placu zabaw. Odbył się również pokaz plansz edukacyjnych
            o raz pogadanka na temat jak ważne jest czyste powietrze, by aktywnie spędzać czas oddychając czystym powietrzem. Oczywiście swoje myśli dzieci przelały na papier i powstały prace plastyczne pt. „Smog nas zje?
            O NIE!”.

            Dzień pod hasłem: Czysta woda zdrowia doda.
                Nadszedł ostatni dzień działań z okazji „Światowego Dnia Zdrowia”, ale nie ostatni dla nas – nadal będziemy dbać o nasze zdrowie:) Film instruktażowy „ Wywiad z kropelką wody” zachęcił do swobodnych wypowiedzi dzieci na temat roli wody w życiu ludzi, roślin, zwierząt. Zabawy z wodą pozwoliły poznać korzyści płynące
            z czystej wody. Na podsumowanie dnia wykonały plakat profilaktyczny pt. „ Tam, gdzie kropla staje się oceanem” oraz „Czysta woda zdrowia doda”. Zakończeniem cyklu zajęć była wystawa prac plastycznych „Zdrowy kosz pełen warzyw i owoców”.

            Realizatorzy:
            Wychowawcy świetlicy: Katarzyna Filinowicz, Beata Dubko, Jolanta Stawarz, Agnieszka Pawłowska

          • Wiosna w klasie Ic

          • W klasie Ic zakwitły tulipany. Uczniowie mieli okazję wykonać je samodzielnie z kolorowych piór. Zadanie nie było proste, gdyż podczas wykonywania pracy plastycznej posługiwały się pistoletem na gorąco i poszło im to wspaniale. Tulipany zakwitły na kolorowo i to był znak, że do klasy zawitała wiosna.

            Dorota Siomko

        • BEZPIECZEŃSTWO  W KONTAKTACH Z NIEZNAJOMYMI
          • BEZPIECZEŃSTWO W KONTAKTACH Z NIEZNAJOMYMI

          • Dnia 23 kwietnia klasę 3B odwiedzili policjanci z KPP  w Hajnówce.  Omówili oni z dziećmi niezwykle ważny temat bezpieczeństwa. Uczulili dzieci na ostrożność w kontaktach z nieznajomymi oraz osobami poznanymi w sieci. Przedstawili również zagrożenia czyhające na nieletnich w sieci. Dzieci porozmawiały z pracownikami komendy o sposobach postępowania w przypadku podejrzewanego zagrożenia ze strony obcych. Policjanci przypomnieli dzieciom sposoby radzenia sobie w sytuacjach trudnych oraz numery alarmowe pod które w takich sytuacjach należy zatelefonować. Podpowiedzieli również naszym trzecioklasistom różne warianty postępowania w sytuacjach zagrożenia.  Dzieci miały okazję podzielić się swoimi przeżyciami i spostrzeżeniami . Dziękujemy funkcjonariuszom KPP za tak cenną i ważną lekcję.

              Opracowała: Anna Kowszuk

        • Wycieczka do Łodzi klas : 5a, 5c i 7c.
          • Wycieczka do Łodzi klas : 5a, 5c i 7c.

          • 17 i 18 kwietnia wyruszyliśmy na niesamowita podróż do Łodzi. Po dość długiej podróży dojechaliśmy do Parku Rozrywki MANDORIA. Tam każdy znalazł cos dla siebie - rollcostery,  karuzele, statki, samochodziki , labirynty !! Można byłoby tak wymieniać bez końca. Następny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania łódzkiego Orientarium - to nowoczesne Zoo, które zrobiło na nas ogromne wrażenie. Drugą część dnia spędziliśmy natomiast na zwiedzaniu Łodzi. Zapraszamy na fotorelacje!

            Wychowawczynie klas:

            Barbara Dudzicz

            Ewa Lunda 

            Justyna Birycka 

        • Produkcja roślinna i zwierzęca w klasach 7
          • Produkcja roślinna i zwierzęca w klasach 7

          • Aby nieco przybliżyć temat postanowiliśmy nieco urozmaicić lekcje. Każda klasa miala swój pomysł. 7a na zaproszenie pani Katarzyny i Grzegorza Moroz miała okazję obejrzeć na żywo zwierzęta w Red Bus. Mieli okazję zobaczyć: kury, króliki, owce, pawie, kaczki itp. Na zakończenie było ognisko i chwilą zabawy. Klasa 7b postanowiła natomiast pobawić się w rolnika i posadzić na szkolnym parapecie cos własnego. Juz po kilku dniach zaobserwowaliśmy rezultaty- cebula puściła szczypior, rzeżucha się zazieleniła  sałata puściła kiełki. Natomiast klasa 7c wykonała projekt własnej firmy dowolny stylem. Każda uczeń miał dodatkowo opisać swoją farme- co hoduje, w jaki sposób,  rodzaj gleb, czy uzywa środków chemicznych itp. Następnie prace zostały wystawione na szkolnym holu.

            Justyna Birycka

          • "Odkrywamy bezpieczny Internet"

          •   Dnia 15 kwietnia w klasie Ia została przeprowadzona lekcja pod hasłem 
            "Odkrywamy bezpieczny Internet". Nauczyciel rozmawiał z uczniami o ich 
            pierwszych kontaktach i doświadczeniach z Internetem. Uczniowie dzielili
             się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi używania Internetu.Starali się 
            pokazać co dobrego wynika z użycia Internetu. Nauczyciel wskazał na zgrożenia, 
            które można spotkać używając sieci globalnej, a w szczególności związanych 
            ze znajomościami zawartymi wirtualnie. Poruszona został też kwestia możliwych 
            konsekwencji umieszczania w sieci swoich zdjęć i informacji na swój temat. 
            W lekcji wykorzystano materiały edukacyjne z platformy osehero.pl.
            Arkadiusz Mróz
        • Dnia 16 kwietnia odbyło się w naszej szkole spotkanie : ,,MIĘDZY NAMI KOBIETKAMI”.
          • Dnia 16 kwietnia odbyło się w naszej szkole spotkanie : ,,MIĘDZY NAMI KOBIETKAMI”.

          • Wzięły w nim udział uczennice klas V-VIII.  Na spotkaniu poruszone zostały kwestie miesiączki oraz związanych z nią prawidłowości. Dziewczynki dowiedziały się jak radzić sobie w sytuacjach mało komfortowych związanych z cyklem miesiączkowych.  Każda uczestniczka spotkania otrzymała pakiet higieniczny, który może wykorzystać w nieprzewidzianych sytuacjach kryzysowych.

          • Malowanie na szkle

          • Uczniowie klasy Ic wzięli udział w warsztatach malowania na szkle poprowadzonych przez przedstawiciela Fundacji „Oni to My”, panią Natalię. To było pierwsze spotkanie uczniów z tą techniką plastyczną. Praca była wieloetapowa, a efekt całego procesu powstawania obrazu zaskoczył samych małych artystów. Wykonana praca była prezentem dla rodziców z okazji Dnia Kobiet i Mężczyzn.

            Wychowawca klasy Ic:

            Dorota Siomko

          • Dzień Sów w klasie Ic

          • Klasa Ic obchodziła w klasie Dzień Sowy. Z tej okazji zaprosiła leśnika Nadleśnictwa Browsk, p. Julię Melchior, która opowiedziała uczniom dużo ciekawostek na temat tych fascynujących i tajemniczych ptaków. Uczniowie mogli z bliska zobaczyć jednego z przedstawicieli sów – puszczyka. Pod okiem leśnika wykonali doświadczenie z wykorzystaniem piór, szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego sowy latają bezszelestnie…

            Na koniec zajęć uczniowie otrzymali od pani Julii mały upominek – układankę z obrazkami sów, do ułożenia której uczniowie zabrali się z wypiekami na twarzy... Dziękujemy pani Julii Melchior za poprowadzenie tak ciekawych zajęć.

            Klasa Ic i wychowawca:

            Dorota Siomko

        • Język białoruski – konkursy
          • Język białoruski – konkursy

          •   W II semestrze roku szkolnego 2023/2024 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w następujących konkursach osiągając bardzo dobre wyniki:

            1. III Międzynarodowy Konkurs Recytatorski  z okazji Dnia Języka Ojczystego. Finał konkursu odbył się w Teatrze Lalek w Białymstoku
            • Magdalena Kiendyś kl. VI a – finalistka konkursu
            1. Konkurs Gawędy Białoruskiej – II Liceum Ogólnokształcące z DNJB w Hajnówce.
            • Duet: Olga Siemieniuk i Nela Romańczuk kl. IV a– I miejsce
            1. Konkurs recytatorski „Ojczyste słowo” – etap rejonowy:
            • Aleksandra Monach kl. VI a – I miejsce
            • Magdalena Kiendyś kl. VI a – I miejsce
            • Anastazja Frankowska kl. V a – III miejsce
            • Aleksandra Birycka kl. IV a - III miejsce
            • Nina Białomyzy kl. IV a – wyróżnienie
            • Zofia Golonko kl. I a – wyróżnienie
            1. Konkurs recytatorski „Ojczyste słowo” – etap wojewódzki:
            • Aleksandra Monach kl. VI a – I miejsce
            • Magdalena Kiendyś kl. VI a – II miejsce

            Beata Kiendyś

        • Sweet dream - czyli Ameryka w 8 klasie
          • Sweet dream - czyli Ameryka w 8 klasie

          • Czy lekcja geografi o Stanach Zjednoczocnych musi być nudna? Oczywiście,  że NIE. Klasa 8a postanowiła wykorzystać Laboratorium Przyszłości i przygotować własne pankejki- danie, które najbardziej kojarzyło im się z Ameryka. Wszyscy dzielnie pracowali , a w nagrodę skosztowaliśmy przepyszne naleśniki.

            Nauczyciel geografi - Justyna Birycka

        • Wycieczka klasy 5c
          • Wycieczka klasy 5c

          • Z samego rana wyruszyliśmy na pociąg, którym dojechaliśmy do Bielska Podlaskiego. Dla niektórych z nas, była to pierwsza taka podróż w życiu. Następnie obraliśmy kierunek- Ratusz Miejski, gdzie obejrzeliśmy wystawę Starek apteki oraz wykonaliśmy własnoręcznie kubki. Po ciężkiej pracy czas na zabawę- park i płac zabaw :) Oczywiście wróciliśmy do Hajnowki również pociągiem. 

            Wychowawczyni 5c - Justyna Birycka

          • Na ratunek płazom

          • W dniu 8 kwietnia uczniowie klasy Ic wzięli udział w corocznej akcji ratowania płazów organizowanej przez Białowieski Park Narodowy. Pierwsza część zajęć, teoretyczna, odbyła się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Parku Pałacowym Białowieskiego Parku Narodowego. Uczniowie utrwalili sobie wiadomości na temat cech przedstawicieli różnych gromad, w tym płazów. Pracownik BPN na podstawie prezentacji multimedialnej zapoznał uczniów z przedstawicielami płazów, objaśnił etapy ich rozwoju. Po części teoretycznej uczniowie wykonali pracę plastyczną – papierową żabkę. Druga część zajęć odbyła się w terenie. Uczniowie spacerowali wzdłuż płotka w poszukiwaniu płazów. Udało się uratować cztery ropuchy, które następnie uczniowie wypuścili do wody w Parku Pałacowym.

            Wychowawca kl. Ic:

            Dorota Siomko

        • DOM Z OGRODEM
          • DOM Z OGRODEM

          • Wraz z nadejściem wiosny wszystko budzi się do życia. Klasa 3b  założyła więc swój klasowy mini ogródek. Dzieci wzięły udział w projekcie edukacyjnym ,,Dom z ogrodem’’,  Każde z nich indywidualnie zasiało owies przy przygotowanym wcześniej kolorowym domku. Teraz uczniowie zajmą się opieką i doglądaniem swojego ogródka. Oprócz wiedzy przyrodniczej pomoże to im w rozwijaniu poczucia odpowiedzialności oraz cierpliwości w oczekiwaniu na efekt swojej ciężkiej pracy.  O tym czy nasz owies wzejdzie, a ogrody się zazielenią poinformujemy niebawem. Teraz czekamy na efekty!

        • Konkurs Poezji Religijnej
          • Konkurs Poezji Religijnej

          •  Tegoroczny Konkurs Poezji Religijnej już za nami.  Gratuluję wszystkim, którzy pięknie recytując wiersze religijne godnie reprezentowali naszą szkołę:  Róży, Bartkowi, Hubertowi, Agatce, Marcie i Darii. Szczególne brawa należą się Darii Znaczko za zajęcie I miejsca w kategorii poezji śpiewanej i Marcie Znaczko za zajęcie II miejsca. Dziękuję rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci. Jolanta Kulpa-Krzycka.

          • Pierwszy dzień wiosny Pierwszoklasistów

          • W dniu 21 marca klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę do Białegostoku. W pierwszej kolejności obejrzały seans filmowy „Kung Fu Panda 4” w jednym z białostockich kin. Następnie poddały się ruchowym szaleństwom w sali zabaw. Czas dobiegł końca bardzo szybko i ze smutkiem, ale ze wspaniałymi wspomnieniami pierwszego dnia wiosny powróciły do szkoły.

            Wychowawcy klas pierwszych:

            Dorota Siomko

            Oksana Nazaruk

            Ewa Trusiewicz

          • Warsztaty kulinarne

          • 20 marca klasa 2a wzięła udział w zajęciach praktycznych z robienia pizzy. Warsztaty odbyły się w pizzerii Trio. Uczniowie zostali zapoznani ze sposobem tworzenia idealnego ciasta do pizzy oraz procesu jego wyrabiania. Każdy uczestnik otrzymał swój kawałek ciasta, który mógł dowolnie ozdobić przygotowanymi wcześniej produktami. Po pracy był również czas na zabawę. Później oczywiście odbyła się wspólną degustację. Uczniowie byli zachwyceni zdobytym nowym doświadczeniem kulinarnym.

        • Kosmos
          • Kosmos

          • W  minionym tygodniu klasa 3B zgłębiała swoją wiedzę o kosmosie. Uczniowie nauczyli się jakie mamy planety, poznali ich kolejność oraz cechy charakterystyczne każdej z nich. Oprócz tego dowiedzieli się  wiele ciekawostek na temat kosmosu. Od teraz wiedzą również kto odbył swoją kosmiczną podróż i komu udało się stanąć na księżycu. Zakończeniem ich kosmicznej edukacji było wykonanie kolorowego układu słonecznego co pomogło utrwalić poznane wiadomości oraz rozwijać ekspresje twórczą uczniów.

             

            Opracowała : Anna Kowszuk

        • Tydzień od 11
          • Tydzień od 11

          • Tydzień od 11.03.- 15.03. był tygodniem spotkań z postacią oraz twórczością Henryka Sienkiewicza. Klasy trzecie w tym okresie omawiały szczegóły związane z postacią patrona szkoły.  Uczniowie poznali życiorys oraz ciekawostki z życia Henryka Sienkiewicza. Zapoznali się z najważniejszymi utworami autora. Rozwiązywali liczne rebusy i łamigłówki dotyczące pisarza. Wykonali również prace plastyczne oraz graficzne w programie komputerowym. W ramach utrwalenia i podsumowania zdobytej wiedzy wszyscy uczniowie napisali test z wiedzy o Henryku Sienkiewiczu. Na zwycięzców i ekspertów czekały nagrody.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Hajnówce
      • 85 6832508 fax 85 6832508
      • ul. Nowowarszawska 20 17-200 Hajnówka Poland
      • Bożena Maria Markiewicz przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- poniedziałek, piątek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Alicja Dmitruk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- wtorek, czwartek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Alicja Dmitruk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- wtorek, czwartek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Paweł Jakoniuk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- poniedziałek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
    • Logowanie