• Konkurs Recytatorski "MOJA OJCZYZNA"

          •    23 listopada 2023 r. w Hajnowskim Domu Kultury odbył się Konkurs Recytatorski "MOJA OJCZYZNA".

            W kategorii kl. VII-VIII  komisja konkursowa przyznała I miejsce Mai Targosz z klasy VIIA za prezentację wiersza ,,Bagnet na broń” oraz wyróżnienie - Hannie Wołczyk z klasy VIIA za wiersz ,,Reduta Ordona”, również  naszej uczennicy.

             

            W kategorii kl. IV-VI  wyróżnienie otrzymały nasze uczennice – Magdalena Kiendyś z klasy VIA oraz  Magdalena Sapieżko z klasy VI D.

             

               Dziewczynom gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

                                                                                     Alina Artyszuk

        • Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania "Mistrzyni Szymborska"
          • Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania "Mistrzyni Szymborska"

          •    28 listopada 2023 roku nasi uczniowie : Marta Golonko z VIIc, Hanna Lasota z VIIa oraz Bartek Boreczko z VIIa wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Pięknego Czytania "Mistrzyni Szymborska" pod Patronatem Burmistrza Miasta Hajnówka Jerzego Siraka zorganizowanego w SP nr 3 w Hajnówce. Uczestnikami konkursu byli uczniowie hajnowskich szkół, którzy mieli za zadanie wylosowanie wiersza W. Szymborskiej i piękne go przeczytanie.

               Komisja konkursowa naszemu uczniowi- Bartkowi Boreczce przyznała III miejsce. Każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz nagrodę książkową.

                      Alina Artyszuk - nauczycielka języka polskiego

        • Wycieczka do Białegostoku na paintball i do kina
          • Wycieczka do Białegostoku na paintball i do kina

          •    29 listopada 2023 roku  uczniowie klas 6 b,c,d wybrali się na wycieczkę do Białegostoku. Jej celem było wzbogacenie informacji na temat rodzajów i gatunków filmowych, przestrzeganie zasad zachowania się w kinie, dostrzeganie  cech gatunków i rodzajów filmów   oraz integracja grupy.

               Na początku uczniowie wzięli udział w zajęciach sportowych- walce na kulki z farbkami. Następnie udali się na seans filmowy do Galerii Jurowiecka . Atrakcją dla uczniów okazał się posiłek w McDonald’s.

                                                                        Alina Artyszuk

        • Ambroży Kleks - niezwykły nauczyciel. Klasa 4b.
          • Ambroży Kleks - niezwykły nauczyciel. Klasa 4b.

          • Jak uczniowie klasy 4b widzą pana Kleksa oczami wyobraźni? Podziwiajcie sami. Zadanie było pozornie proste. Należało narysować postać tego barwnego nauczyciela korzystając jedynie z tekstu lektury. Trudności jednak było wiele: nie wolno było przerysować z lektury, należało zadbać o zgodność z tekstem, porozumieć się w wylosowanej grupie, rozdzielić zadania i skończyć w wyznaczonym czasie. Te wspaniałe portrety niezwykłego nauczyciela stworzone na lekcji już ozdabiają wnękę na parterze klas 4-8. Trzeba przyznać, że dodają mu barw - to wspaniałe prace naszych uczniów. 

             

            Agnieszka Krok

        • Na lekcji geografii klasy 7 poznawały gleby, które występują na terenie Polski.
          • Na lekcji geografii klasy 7 poznawały gleby, które występują na terenie Polski.

          • Na lekcji wstępnej poznaliśmy czynniki glebotwórcze oraz podstawowe profile gleb występujących w Polsce. Następnie podzieleni na grupy przygotowaliśmy różnego rodzaju produkty spożywcze, które umieszczaliśmy w kubkach. Poszczególne poziomy glebowe stanowiły np.: pokruszone herbatniki, pierniki, płatki, czekolada, wafle ryżowe, a nawet żelki, które imitowały charakterystyczną roślinność występującą na danym typie gleby. Kolejny etap przygotowania gleby polegał na opisaniu poszczególnych warstw w wytworzonym profilu. W ten sposób siódmoklasiści stworzyli unikalne profile glebowe. Po sesji zdjęciowej nastąpiła konsumpcja „gleby”:)

            Justyna Birycka

        • „Artystyczne spotkania”
          • „Artystyczne spotkania”

          •   23 listopada 2023 r. w ramach projektu „Autorskie spotkania z białoruskimi artystami Podlasia” w naszej szkole odbyły się warsztaty muzyczne. Udział wzięli uczniowie z klas IV-VI, którzy uczą się j. białoruskiego. Artystyczny program dla dzieci zaprezentowali wykonawcy - Andrus Takindanh i Valaryna Novik. Artyści opowiedzieli muzyczną historię o dziewczynce Ninie oraz historyjkę związaną ze świętem „Kalady”.

               Podczas spotkania towarzyszyli nam dziennikarze z Radia Białystok, którzy nagrali relację z w/w wydarzenia oraz przeprowadzili wywiady. Uczniowie za swój aktywny udział w spotkaniu otrzymali różnorodne upominki.

            B. Kiendyś, E. Lunda

        • Czytanie prozy Henryka Sienkiewicza
          • Czytanie prozy Henryka Sienkiewicza

          •    Aby uczcić pamięć patrona naszej szkoły- Henryka Sienkiewicza , 22 listopada 2023 r. uczniowie klasy 6b, podczas klasowego spotkania z rodzicami, czytali fragmenty powieści ,,W pustyni i w puszczy”. Każde dziecko ,najlepiej jak potrafiło, zaprezentowało się przed zebranymi.  Dzień wcześniej, na zajęciach kółka kulinarnego, uczniowie  upiekli kruche ciasteczka, którymi na zebraniu poczęstowali Rodziców.

               W miłej atmosferze również przy herbacie  podzielili  się na temat samopoczucia w klasie, nauki i zachowania. Byli też i tacy, którzy przyznali się do niezbyt odpowiedniego się sprawowania i obiecali poprawę.

               Po spotkaniu uczniowie uporządkowali salę lekcyjną i wraz z Rodzicami udali się do domów.

                                                                                               Wychowawca klasy 6b

                                                                                                 Alina Artyszuk

        • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
          • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          •    Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to edukacyjna akcja przeprowadzana w szkołach na całym świecie. Celem akcji jest propagowanie nauki poprzez zabawę. Ma ona zachęcić uczniów do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny sposób. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom, pokazując swoją umiejętność obliczania trudniejszych przykładów.

               W tym roku po raz kolejny nasza szkoła dołączyła do obchodów XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. W piątek 17 listopada patrole egzaminacyjne uczniów z klasy 7a i 8a sprawdzali jak uczniowie i nauczyciele naszej szkoły radzą sobie z rachunkami. Wszyscy, którym się udało wykonać wylosowane przykłady otrzymali imienny certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia. Dodatkowo lekcje matematyki w tym dniu i dniach poprzedzających poświęcone były na ćwiczenia, powtórki, zagadki i quizy dotyczące tabliczki mnożenia.

               Dziękujemy wszystkim za udział w zabawie.

            Elżbieta Prokopiuk

        • Konkurs czytania (nie) łatwych wierszyków i rymowanek.
          • Konkurs czytania (nie) łatwych wierszyków i rymowanek.

          • A niechaj narodowie wżdy postronni znają,

            iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.” (Mikołaj Rej)
             

            W piątek 10.11.2023 r. odbył się 5. Konkurs czytania (nie) łatwych wierszyków i rymowanek, poświęcony 105 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Naszą szkołę reprezentowali tam uczniowie klas drugich Mikołaj Sirocki z II A, Aniela Olesiewicz z II B i Malwina Samosiuk z II C. Uczestnicy konkursu wyrecytowali wcześniej przygotowany wiersz, zawierający trudności logopedyczne, a następnie wylosowali i odczytali rymowanki będące istnymi połamańcami językowymi. Nasi przedstawiciele z tak trudnym zadaniem, poradzili sobie znakomicie! Mikołaj i Malwina otrzymali wyróżnienia. Aniela została nagrodzona trzecim miejsce. Uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w dbaniu o piękno ojczystej mowy.

            Julita Tokajuk

        • Uczniowie klasy VI B uczestniczą w zajęciach koła kulinarnego
          • Uczniowie klasy VI B uczestniczą w zajęciach koła kulinarnego

          •    Uczniowie klasy VI B uczestniczą w zajęciach koła kulinarnego. Głównym celem kółka jest zainteresowanie dzieci  kulinariami jako umiejętności pożytecznej, wykorzystywanej w życiu codziennym oraz jako formy spędzania czasu wolnego, mogącej rozwinąć się w interesujące hobby.

               Uczniowie chętnie spotykają się raz w miesiącu na dwie godziny, aby wspólnie spędzić czas , przygotowując smakołyki, a następnie je konsumując.

               Podczas przygotowywania posiłków przestrzegają zasad higieny, potrafią posługiwać się w bezpieczny sposób sprzętami AGD niezbędnymi w przyrządzaniu wybranych potraw.

               26.września upiekli drożdżowe bułeczki –cynamonki, a 24.października zrobili pizzę.

               Wszyscy byli zaangażowani do pracy, pomagali sobie, podpowiadali , jakich użyć przypraw i dodatków.

               Na koniec w miłej klasowej atmosferze przy herbacie spróbowali swoich wypieków.

        • Wycieczka klasy 6 b i d
          • Wycieczka klasy 6 b i d

          •        02 października 2023 r. uczniowie klasy 6 b i d pojechali na wycieczkę do Białegostoku. Byli w kinie w galerii Biała, a następnie na zajęciach sportowych w Strefie Wysokich Lotów. Atrakcją dla uczniów był również obiad w Mac Donaldzie.

                   To był przyjemnie spędzony czas w towarzystwie przyjaciół i kolegów.

          • W ramach innowacji pedagogicznej „Smaki naszych lektur” wdrażanej w klasie 5c przenieśliśmy się na dwie lekcje do świata lektury „Chłopców z Placu Broni” Ferenca Molnara.

          • Należy wspomnieć, że gdy Nemeczek, Czele i Gereb wychodzili ze szkoły kierowali się natychmiast do straganu Włocha po przeróżne słodkości. Tam sprzedawane były wszystkie przysmaki dzieci z  Budapesztu końca XIX wieku. My również mogliśmy się przez chwilę poczuć jakbyśmy tam byli. Zaprojektowaliśmy stragan, a w portfelach mieliśmy niemal prawdziwe grajcary, czyli dawne monety tamtego regionu. W menu straganu były przysmaki wymienione w lekturze, takie jak: różne rodzaje orzechów maczane w słodkim syropie, rodzynki, sezamki, chałwę, śliwki i figi na patykach w syropie klonowym, kostki cukru, lukrecję. Wszyscy zajadali się słodkościami niedowierzając, że ponad 130 lat temu dzieci marzyły o kostce cukru! Na koniec tej słodkiej przygody zagraliśmy w lekturowe tabu oraz odbyliśmy prawdziwą walkę rodem z lektury. Drużyna Chłopców z Placu Broni kontra Czerwone Koszule. Wszyscy wyposażeni w papierowe piguły próbowali sforsować przeszkodę i przedostać się na pole przeciwnika. Z pewnością wszyscy zapamietają tę lekcje na długo. Było super! 

             

            Klasa 5c i Agnieszka Krok. 

        • Nauka geografii może być fajna.
          • Nauka geografii może być fajna.

          • W ramach powtórzenia wiadomości - Środowisko Przyrodnicze Polski , klasy 7 miały możliwość na lekcjach geografii zagrać w grę "Mapownik" . Gra zawiera karty, mapki, zdjęcia . Dzięki niej uczniowie mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę, poczuć nutkę rywalizacji . To doskonała gra dzięki,  której uczymy się krain geograficznych, wojewodztw, miast wojewódzkich, parków narodowych, rzek i surowcow mineralnych Polski. Zdobywanie wiedzy wcale nie musi kojarzyć się jedynie że szkołą i podręcznikami. Wystatcza proste połączenie nauki i zabawy,  aby uczeń chętnie zdobywał nowa wiedzę i pogłębiał swoje zainteresowanie. 

            Nauczyciel geografi - Justyna Birycka

        • Warsztaty 5c z osobami niewidomymi i słabowidzącymi.
          • Warsztaty 5c z osobami niewidomymi i słabowidzącymi.

          • Czy do osoby niewidomej wypada powiedzieć „do widzenia” bądź „do zobaczenia”? Między innymi na to  pytanie i wiele innych poznali uczniowie klasy 5 c biorąc udział w warsztatach, których celem było poznanie zasad savoir vivre i codziennych zachowań. 

            Wyjątkowość tych zajęć polegała na tym, że prowadzone były przez osoby niewidome lub słabowidzące. Pokazały nam swój świat, wytłumaczyły, że wszyscy jesteśmy tacy sami. Panie zaprezentowały książki w alfabecie braila, pomoce które używają przy pieniądzach czy robieniu zwykłej kawy. Wytłumaczyły kto i kiedy używa białej laski oraz, że warto pytać czy taka osoba potrzebuje pomocy, jeżeli zauważymy ją na ulicy. Dodatkowo uczniowie mieli okazję wcielić się w osobę niewidomą oraz osobę , która pomoc miała zaoferować- okazało się to trudniejsze niż może się wydawać. 

            Zajęcia te pokazały świat z perspektywy osób niewidomych i słabowidzących. Uwrażliwiły nas na ich potrzeby oraz nauczyły jak można - trzeba im pomagać. 

            wychowawczyni- Justyna Birycka

          • Dzień Gier Planszowych

          • 10 października obchodzony jest Dzień Gier Planszowych. Z tej okazji uczniowie klas VII zorganizowali wieczorki klasowe z ważnym przesłaniem: Takie granie też jest fajne! Zasady były proste: należało odłożyć smartfon do plecaka i spędzić dwie godziny grając w planszówki lub karty. 

            Wszyscy uczestnicy podeszli do zabawy z entuzjazmem. Z przyjemnością tłumaczyli kolegom i koleżankom zasady swoich ulubionych gier, przegrywali i zarazem wygrywali. Bowiem w trakcie rozgrywania partii nie ma przegranych. Każdy uczy się czegoś innego. Gry planszowe wspierają rozwój naszej wiedzy i wyobraźni, ćwiczą takie obszary naszego myślenia jak: pamięć, planowanie, dedukcja czy liczenie oraz umiejętność wygrywania i przegrywania.

            Największą popularnością cieszyły się szachy, Uno, Catan, Sen, Dobble, Wirus i elektroniczne Państwa-Miasta, były też osoby, które odkryły swój potencjał w niezwykłym pojedynku intelektualnym jakim jest Scrabble. Dodatkowo, uczniowie mogli odwiedzać salę swoich kolegów z innej klasy 7, aby również z nimi rozegrać partyjkę w karty czy planszówki. Wszyscy docenili zamysł takiego spotkania, czyli zastosowali się do zasad wieczorku. Z pewnością na powtórkę nie będziemy czekać cały rok. 

             

            Celem akcji było uświadomienie i przypomnienie jak wiele korzyści przynosi nam taki rodzaj gier. Są one wspaniałą odskocznią od światła ekranu komputera i telefonu. To sposób na relaks, integrację, poprawę nawiązywania relacji rówieśniczych i ciekawą rozrywkę.

             

            Klasy VII

          • 5c na spotkaniu autorskim z pisarzem Pawłem Wakułą

          • W poniedziałkowe przedpołudnie wybraliśmy się do Miejskiej Biblioteki w Hajnówce na spotkanie z  Pawłem Wakułą - rysownika, autora literatury młodzieżowej i dziecięcej, popularyzatora historii wśród najmłodszych czytelników, absolwenta malarstwa i pedagogiki artystycznej. Autor znany jest m. in. z takich książek jak: “Jagiełło pod prysznicem”, “Jajecznica Kolumba”, czy serii o Wikingu Bjørnie.

             

            Na spotkaniu pan Paweł barwnie opowiadał o bohaterach swoich opowieści, jednocześnie zachęcając młodych czytelników do sięgnięcia po książki. Spotkanie z dziećmi urozmaicał pokazem tworzenia ilustracji do swoich książek.

          • Wycieczka Kazimierz Dolny

          • W dniu 3 października klasy V b, V c, VIc , VId i VII c uczestniczyły w szkolnej wycieczce do Kazimierza Dolnego. Z Hajnówki wyruszyliśmy o godzinie 7.00  i do miejsca przeznaczenia dotarliśmy około godziny 11.00. Miasto to jest najcenniejszym i najbardziej urokliwym miejscem w Polsce. Na początku zwiedziliśmy ruiny zamku skąd można było podziwiać panoramę miasta. Następnie wraz z przewodnikiem dotarliśmy na Górę Trzech Krzyży . Pani przewodnik opowiadała nam historię miasta, o bogactwie kulturowym i tradycji bohemy malarskiej, literackiej i twórczej. Zwiedziliśmy również Stare Miasto skąd meleksami udaliśmy się do wąwozu. Ostatnim punktem naszej wycieczki był rejs statkiem  po Wiśle, gdzie mogliśmy podziwiać przepiękne widoki przyrodnicze. Zmęczeni , ale pełni wrażeń koło 21.30 wróciliśmy do Hajnówki.

            Uczniowie i wychowawcy

          • Wycieczka do Narewki

          • W dniach 29 – 30.09.2023 r. w ramach przedmiotu Własna historia i kultura mniejszości białoruskiej odbyła się wycieczka do „Stanicy Kajakowej” w Narewce. Uczestniczyli uczniowie z klasy 6a, 6c i 5a.

            Pobyt w Narewce rozpoczął się od warsztatów rękodzieła ludowego. Uczniowie wykonywali tzw. „lalki szmacianki - podróżniczki”. Okazało się, że nie jest to takie proste, gdyż zadanie należało wykonać bez pomocy nożyczek. W efekcie wyszły bardzo ładne i niepowtarzalne lalki. Wieczór natomiast uczniowie spędzili przy ognisku. Kolejnego dnia udaliśmy się na spacer po Narewce. Uczniowie poznali dawną architekturę, obejrzeli również obiekty sakralne tejże miejscowości. Gościliśmy również w Galerii im. Tamary Sołoniewicz. Uczniowie dowiedzieli się kim była T. Sołoniewicz, obejrzeli unikatowe fotografie przedstawiające podlaską wieś, dokumentalistkę i jej ekipę filmową. Obejrzeli prace malarskie autorstwa pana Prokopiuka. Nie mogło zabraknąć również lekcji historii i etnografii związanej z tą miejscowością.

            Czas wolny podczas wyjazdu wypełniony był zabawami i grami na świeżym powietrzu.

            B. Kiendyś, E. Lunda

          • Z wizytą w Telewizji

          • Uczniowie klasy 3 a i 3 c październik rozpoczęli od wizyty w studio Telewizji Kablowej w Hajnówce. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak nagrywa się programy oraz odwiedziły ,,reżyserkę".

            Najwięcej emocji dostarczyło uczniom studio nagrań, w którym każdy mógł wcielić się w rolę prezentera. Wszyscy byli bardzo zadowoleni odkrywaniem tajemnic pracy telewizji. 

            Dziękujemy TVK Hajnówka za wyjątkowe spotkanie.

            Sylwia Golonko

            Kamila Zin

          • ,,Cheese”

          • Uczniowie klasy 3a zgłębiali tajniki Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Hajnówce . Ta wycieczka była doskonałą lekcją z przetwórstwa mleka.  Na miejscu zapoznano uczniów z działem produkcji mleczarni oraz szeroką ofertą przetworów mlecznych. Każdy zwiedzający mógł skosztować sera, jeszcze zanim trafi na sklepowe półki. Przekonaliśmy się, że jakość oraz smak hajnowskich produktów jest najlepszy nawet dla najbardziej wymagających konsumentów. 

            Dziękujemy Spółdzielni Mleczarskiej w Hajnówce za wartościową lekcję.

            Sylwia Golonko

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Hajnówce
      • 85 6832508 fax 85 6832508
      • ul. Nowowarszawska 20 17-200 Hajnówka Poland
      • Bożena Maria Markiewicz przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- poniedziałek, piątek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Alicja Dmitruk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- wtorek, czwartek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Alicja Dmitruk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- wtorek, czwartek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
      • Paweł Jakoniuk przyjęcie Interesantów: 12:00-15:00- poniedziałek godzinę spotkania należy umówić telefonicznie-sekretariat szkoły
    • Logowanie